RAJD PORAŻYN 2017.

 

 

    1 października 2017 roku grupa turystów z ZSP w Jabłonnie wybrała się na rajd. Na starcie zameldowało się 36 osób i 4 opiekunów. Pogoda dopisała; było ciepło i pięknie świeciło słońce. W dobrych nastrojach pokonaliśmy 10 km. Na mecie jak co roku zjedliśmy smaczną grochówkę. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursach sprawnościowych. Grupa chłopców z SP Jabłonna zdobyła I miejsce w konkursie „Chusta”. W konkursie przyrodniczym Igor Matuszewski zajął I miejsce a Norbert Lipowicz miejsce II.  W tym roku w wędrówce towarzyszyli nam młodzi członkowie koła z Łąkiego.

Tym rajdem zakończyliśmy sezon turystyczny 2017.  Do zobaczenia na szlaku.

 

 

Opiekunki SKKT „TRAMP” B. Konieczek, M. Mądra.

 

ZDJĘCIA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„JABŁONNA ZNOWU WĘDRUJE”

 

    Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „TRAMP” z Jabłonny po raz siódmy zorganizowało JESIENNY RAJD „POŻEGNANIE LATA – SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Rajd odbył się w sobotę 23 września. Wzięło w nim udział 125 uczniów oraz 17 turystów indywidualnych i nauczycieli. Trasa rajdu z Jabłonny do Woli Jabłońskiej wiodła przez urokliwe o tej porze roku lasy i łąki i liczyła około 8 kilometrów. Na mecie, przy świetlicy wiejskiej w Woli Jabłońskiej, czekała na turystów pani sołtys Władysława Bimkiewicz. Mimo przebytej drogi, młodzi turyści chętnie brali udział w konkursach sprawnościowych.  Było także ognisko i pieczenie kiełbasek. W świetlicy odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z podróżnikiem Stanisławą Waszkowiak, która opowiadała o wyprawie do Wietnamu, pokazywała slajdy i pamiątki przywiezione z wyjazdu.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom za opiekę nad uczniami oraz pomoc w przeprowadzeniu konkursów. Pani Władzi dziękujemy za udostępnienie nam świetlicy, możliwość zorganizowania tam mety rajdu i miłe przyjęcie.

 

 

Opiekunki SKKT „TRAMP” B. Konieczek i M. Mądra

 

ZDJĘCIA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

WĘDRÓWKA, SŁOŃCE I  JEZIORO  -ZAKOŃCZENIE ROKU DLA SKKT W NIEPRUSZEWIE

 

    2 czerwca 2017r. w piątkowe popołudnie 11-osobowa grupa członków SKKT "Tramp" postanowiła odwiedzić swoich starszych przyjaciół z PTTK oddział /Buk w ich stanicy w Niepruszewie. Pod opieką p. B. Konieczek i p. M. Mądrej  młodzi turyści wyruszyli busem        z Rakoniewic i dotarli do bazy noclegowej nad jeziorem. Tam  czekał na nich już sam  prezes oddziału, pan Ryszard Miler w towarzystwie swoich koleżanek: p. Irenki, p. Ali, p. Bożenki i p. Meli z pyszną herbatką i plackiem. Po spacerze wzdłuż brzegu jeziorem i krótkim        "moczeniu nóżek", było pieczenie kiełbasek i śpiewy przy ognisku.  Następnego dnia po 5 km marszu z Niepruszewa do Otusza wrócili pociągiem do Nowego Tomyśla, gdzie oczekiwali ich  już rodzice. 

Krótki, ale bardzo urokliwy biwak w Niepruszewie sprawił wszystkim wiele radości i mamy nadzieję, że będzie on tradycyjnie kontynuowany w następnych latach.

 

                                                                                                      Opiekunowie SKKT"Tramp"

 

ZDJĘCIA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

WIOSENNE WĘDROWANIE - ŻARNOWIEC 2017

 

 

      W niedzielny, pochmurny poranek, 23 kwietnia 2017r. grupa turystów z ZSP w Jabłonnie pod opieką L. Cieżuch i M. Mądrej wyruszyła na 8 km spacer do Żarnowca. Jak zwykle  przy źródełku  w Żarnowcu umieszczono metę Wiosennego Zlotu Turystów "Powitanie Wiosny – Żarnowiec 2017". Tym razem był to już XLX Zlot Turystów, który tym razem odbył się nieco dalej - "pod wiatą", aby ustrzec się przed ewentualnymi opadami deszczu lub gradu.  Dzielni turyści nie przestraszyli się zmiennej kwietniowej pogody i dotarli na metę. Tam na wszystkich czekała pyszna "grochówka i pomidorówka", którą zajadało się przy rytmach orkiestry  dętej. Na mecie odbywały się  ciekawe konkursy sprawnościowe, w których wszyscy  chętnie uczestniczyli i zdobywali nagrody.

      W tym roku 22 osobowa grupa uczniów z Jabłonny wspólnie wędrowała  i pomagała przetrzeć szlaki przedstawicielom grupy PTTK z Łąkiego. Wszystkim dopisywały dobre  humory  i radość z pokonywania trudności.   

Opiekunki SKKT "Tramp"

 

 

ZDJĘCIA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

XI WIOSENNY RAJD „WIOSKA 2017”

 

 

   1 kwietnia 2017 roku kolejny raz spotkaliśmy się na XI WIOSENNYM RAJDZIE „WIOSKA 2017”. Głównym organizatorem rajdu było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” w Jabłonnie. Finansowe wsparcie otrzymaliśmy od Burmistrza Rakoniewic, Nadleśnictwa Grodzisk i Oddziału PTTK Buk. Nad całością czuwały opiekunki koła - Bogusława Konieczek, Marzena Mądra i Lucyna Cieżuch.

Uczestnicy, w piękne, sobotnie przedpołudnie, pieszo lub rowerami pokonali wyznaczone trasy i spotkali się na mecie rajdu, zorganizowanej na boisku szkolnym w Wiosce.   Zameldowała się  bardzo duża ilość turystów, bo aż 472 osoby. Doskonale bawili się na świeżym powietrzu aktywnie zażywając ruchu. Uczestnikami rajdu byli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół:  Łąkie, Rostarzewo, Rakoniewice, Gradowice, Buk, Nowy Tomyśl, oczywiście Jabłonna oraz seniorzy z Buku i turyści indywidualni z Narożnik, Wioski, Poznania, Wielichowa. Na turystów czekało ognisko z kiełbaskami, kawa, herbata i coś słodkiego.

 Na boisku szkolnym nauczyciele z ZSP w Jabłonnie przeprowadzili wiele konkursów sprawnościowych. Bawiły się nie tylko dzieci, ale  i dorośli, dla których organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.

W tym roku bohaterem rajdu był Michał Drzymała. Główny konkurs wiedzy o jego życiu przygotował i przeprowadził T. Helbin. Laureatami zostali:

 Szkoła Podstawowa:

1 miejsce – Zuzanna Helbin SP Jabłonna

2 miejsce – Nikodem Badura SP Jabłonna

3 miejsce – Adrianna Zając SP Gradowice

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:

I miejsce  - Julita Paliwoda ZSG Rakoniewice

II miejsce – Igor Matuszewski ZSP Jabłonna

III miejsce – Klaudia Szklarek ZSP Jabłonna

Wszyscy zwycięzcy zostali obdarowani pięknymi nagrodami.

Rodziny uczniów z ZSP Jabłonna, z okazji obchodów Roku Michała Drzymały, wzięły udział w konkursie „Wóz Michała Drzymały”. Na mecie rajdu, na wystawie pokonkursowej można było podziwiać stworzone przez nich repliki wozów. Tam też wręczono nagrody dla zwycięzców.

Podczas rajdu odbył się także konkurs przyrodniczy „Las i jego mieszkańcy”. Nadzór nad jego przebiegiem miał przedstawiciel Nadleśnictwa Grodzisk pan Wojciech Ratajczak .

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjny sprzęt turystyczny, sportowy oraz książki o tematyce przyrodniczej, a wszyscy uczestnicy upominki o tematyce leśnej. Fundatorem nagród było Nadleśnictwo Grodzisk

Podczas XI Wiosennego Rajdu mieliśmy okazję gościć Burmistrza Rakoniewic G.Tomiaka. Honorowym gościem rajdu był prawnuk Michała Drzymały Tadeusz Drzymała, sołtys wsi Drzymałowo. Odwiedził nas także  sołtys Wioski B. Schulz.

Zapewne była to wyjątkowa impreza pod wieloma względami. Piękna pogoda dopisała, dopisali i uczestnicy, którzy w radosnej atmosferze spędzili miłe chwile.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego rajdu „WIOSKA 2017” składamy gorące podziękowania i zapraszamy do udziału w następnych imprezach.

 

Wieczorem w ZSP W Jabłonnie odbył się biwak członków koła SKKT „Tramp”, a 33 nowych członków PTTK po tradycyjnym nocnym biegu patrolowym i chrzcie otrzymali legitymacje członkowskie. Wiele pytań i zadań do wykonania przez młodych turystów nawiązywało do bohatera ziemi rakoniewickiej Michała Drzymały. Koło turystyczne w ZSP w Jabłonnie aktywnie się rozwija i aktualnie zrzesza 83 członków i 5 opiekunów.

 

Opiekunowie koła: B. Konieczek, M. Mądra

 

ZDJĘCIA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

WIELKI PODRÓŻNIK I MALI PODRÓŻNICY.

   11 marca 2017r. członkowie SKKT "Tramp" z Jabłonny odwiedzili Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.  Podążając śladami słynnego podróżnika, fotografa i pisarza - A. Fiedlera, grupa młodych podróżników przemieszczała się w czasie według opowieści przewodnika. Poznawali zwyczaje plemienne na różnych kontynentach, oglądali zgromadzone rekwizyty  np.  maski i rzeźby obrzędowe, trofea ludzkich głów, łuki i dmuchawki, tropikalne motyle i pająki. Podziwiali  kolekcję książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły. Uważnie wsłuchiwali się w opowieści o nadzwyczajnej energii kumulującej się w prawidłowo ustawionej piramidzie. Zwiedzili replikę statku Krzysztofa Kolumba -  Santa Marię - wykonaną w skali 1:1. Podziwiali także replikę w tej samej skali słynnego myśliwca Hawker Hurricane MK I, uwiecznionego w książce Dywizjon 303.

Po ciekawej lekcji podróżniczej zadowoleni uczniowie udali się na seans filmowy do Cinema City w Poznaniu.

 

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

SKKT" Tramp" na szlaku do Porażyna

 

         W niedzielne przedpołudnie 2 października2016r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłonnie pod opieką
p. B. Konieczek i p. M.Mądrej wyruszyli na pieszą wędrówkę z Sątop do Porażyna. Ten jesienny spacer był związany z  XXXVII Jesiennym Rajdem  Porażyn 2016. Trasa wiodła leśnymi drogami, na których poszukiwano złocistej jesieni. Na mecie czekała na wszystkich pyszna grochówka (lub pomidorowa), konkursy i zabawy sprawnościowe. Wiele radości uczestnikom rajdu sprawiło zajęcie III miejsca przez uczniów kl. IVb  w konkursie "Chusta", a przede wszystkim I miejsce  Igora Matuszewskiego w konkursie przyrodniczym organizowanym  przez Nadleśnictwo Grodzisk.

Piękny, słoneczny dzień oraz roześmiane i szczęśliwe twarze uczniów  zapewniały wszystkich o dobrym wypoczynku i udanej wyprawie.

Do zobaczenia na szlaku!

Opiekunki SKKT"Tramp"

 

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VI  Jesienny Rajd " Pożegnanie Lata- Sprzątanie Świata"

     W sobotnie przedpołudnie 24 września 2016r uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłonnie postanowili aktynie powitać jesień i wybrać się na pieszą wędrówkę. Już po raz  szósty żegnali lato z hasłem 23 edycji akcji Sprzątanie Świata pod hasłem: "Podaj dalej... drugie życie odpadów". Na starcie rajdu w szkole w Jabłonnie przybyło 121 uczniów z klas II-VI SP oraz I-III gimnazjum. Najmłodsi uczniowie pokonywali 6km trasę pod bacznym okiem nauczycieli i licznej grupy rodziców. Szło się wspaniale. Nikt nie marudził. Słoneczna pogoda i piękna przyroda wokół nas. Idąc polnymi i leśnymi drogami z Jabłonny do Woli Jabłońskiej mieliśmy okazję podziwiać panoramę tych miejscowości. Na mecie rajdu, na placu przy sali wiejskiej czekała  już na turystów pani sołtys -Władysława Bimkiewicz. Były tam pieczone kiełbaski oraz gry i zabawy sportowe.

    Mamy nadzieję, że czas spędzony na wędrówce był dobrą zabawą dla najmłodszych jak i nieco starszych (gimnazjalistów, rodziców i nauczycieli). Wszystkim uczestnikom rajdu bardzo dziękujemy za udział, a opiekunom za wsparcie i pomoc.

Do zobaczenia na szlaku!

                                                                                                                                  Opiekunki SKKT" Tramp"  

ZDJĘCIA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKKT „Tramp” na biwaku w Niepruszewie.

    Biwak w Niepruszewie na stałe wszedł do kalendarza imprez turystycznych naszego koła.  17 – 18 czerwca osiemnastoosobowa grupa uczniów pod opieką  M.Mądrej, B.Konieczek i L.Cieżuch udała się do  stanicy PTTK w Niepruszewie. Seniorzy z PTTK Buk ugościli nas w iście królewski sposób. Było ognisko z kiełbaskami i świeży drożdżowy placek, a rano smaczne kanapki  zrobione przez p. Irenkę i p. Alę. W sobotę pogoda dopisała, więc poszliśmy na spacer wzdłuż jeziora. Miło spędziliśmy czas na siłowni i placu zabaw przy plaży. Z żalem żegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Buku.

Zostaje nam tylko powiedzieć: Do zobaczenia za rok!

 

ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

44 Zlot Turystów

„POWITANIE WIOSNY –ŻARNOWIEC 2016”

    Dnia 17 kwietnia 2016 roku członkowie SKKT „Tramp” z Jabłonny wzięli udział w 44 Zlocie Turystów „Powitanie wiosny – Żarnowiec 2016”. Nasz grupa liczyła 31 uczniów, 4 osoby dorosłe i 4 opiekunów.

Pieszą wędrówkę zaczęliśmy w Otuszu i w nieprzerwanie padającym deszczu dotarliśmy do Skrzynek. Po krótkim postoju oraz przerwie na posiłek udaliśmy się w dalszą drogę. Deszcz towarzyszył nam na szlaku aż do Żarnowca. Przy pomniku przyrody „Źródełko” zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się na metę rajdu. Tam czekała na nas grochówka i wiele różnych konkursów. W związku z 1050 rocznicą Chrztu Polski nasza grupa przedstawiła krótką scenkę teatralną upamiętniającą to ważne wydarzenie. Członkowie oddziału PTTK Buk zorganizowali barwny korowód, w którym na symboliczny chrzest dzielnie podążali Mieszko I, Dobrawa, Jordan i wiele innych postaci historycznych.

Uczestnicy Zlotu mogli zapoznać się z legendą, która głosi, że „książę Mieszko I zmarł pod koroną rozłożystego buka po udanym polowaniu na żubra. Na miejscu pozostały liczne tabory książęce, wokół których z czasem powstała osada Buk…”

Pozdrawiamy przyjaciół i turystów ze Zlotu. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie.

 

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

X WIOSENNY RAJD „WIOSKA 2016”

 

    2 kwietnia 2016 roku po raz dziesiąty spotkaliśmy się na JUBILEUSZOWYM X WIOSENNYM RAJDZIE „WIOSKA

 2016”. Głównym organizatorem rajdu było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” w Jabłonnie. Finansowe wsparcie otrzymaliśmy od Burmistrza Rakoniewic, Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim, Nadleśnictwa Grodzisk i Oddziału PTTK Buk. Nad całością czuwały opiekunki koła - Bogusława Konieczek, Marzena Mądra, Lucyna Cieżuch i Marlena Kmiecik. Uczestnicy w piękne sobotnie przedpołudnie pieszo lub rowerami pokonali wyznaczone trasy i spotkali się na mecie rajdu, zorganizowanym na boisku szkolnym w Wiosce. Na duże uznanie zasługuje grupa dzieci z klas I - III i seniorów, którzy dzielnie pokonali wyznaczoną trasę. Na mecie rajdu zameldowała się  bardzo duża ilość turystów, bo aż 321 osób doskonale bawiło się na świeżym powietrzu aktywnie zażywając ruchu. Uczestnikami rajdu byli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół w Ruchocicach, Łąkiem, Gradowic, Buku, Nowego Tomyśla, Jabłonny, 13 drużyna harcerska NOWA 1, którą prowadzi T.Kałek oraz seniorzy z Buku i turyści indywidualni z Narożnik, Poznania, Wolsztyna oraz Opalenicy. Oczywiście nie zabrakło ogniska z kiełbaskami, a jak na jubileusz przystało w kociołku nad ogniskiem zapachniała także grochówka. Na boisku szkolnym nauczyciele z ZSP w Jabłonnie przeprowadzili wiele konkursów sprawnościowych. Bawiły się nie tylko dzieci ale  i dorośli, dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Na spragnionych czekała kawa, herbata i coś słodkiego.

  W tym roku rajd nawiązywał do naszego jubileuszu. W związku z tym został przeprowadzony konkurs wiedzy „10 lat wędrówki z SKKT „Tramp”. Zwycięzcą grupy starszej została Maria Kaleta z ZSP Jabłonna, a z grupy młodszej Agnieszka Mazur z ZSP Jabłonna. Odbył się również konkurs piosenki turystycznej, który wygrała SP z Buku oraz konkurs „ Moda na szlaku” wygrany przez klasę IIIb z SP Jabłonna.

   Wszyscy zwycięzcy zostali obdarowani pięknymi nagrodami.

Na mecie rajdu ogłoszono wyniki Konkursu Fotograficznego „Na leśnym szlaku” i udostępniono wystawę fotografii. Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce - F. Wójcik – Rostarzewo,

2 miejsce - J.Bimkiewicz – Jabłonna,

3 miejsce - P.Helbin – Jabłonna.

    Wręczono także 4 wyróżnienia: Z. Ast, A. Ast i M. Michalskiej z Rakoniewic, M.Wojciechowskiemu z Rostarzewa.

Fundatorem nagród oraz sponsorem całej wystawy było Nadleśnictwo Grodzisk. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjny sprzęt turystyczny i sportowy.

    Podczas X Wiosennego Rajdu mieliśmy okazję gościć Sekretarza Starostwa Powiatowego T.Dolatę, Burmistrza Rakoniewic G.Tomiaka, z-cę Nadleśniczego M.Cudaka. W czasie spotkania na szkolnym korytarzu mogliśmy podziękować przyjaciołom koła za dziesięcioletnią współpracę wręczając pamiątkowe statuetki i historyczne zdjęcia. Na ogrodzeniu boiska „Oś czasu” przedstawiająca historię koła, przybliżała uczestnikom rajdu działalność SKKT „Tramp”. Na mecie odbyło się także spotkanie z panią Katarzyną Warsztą podróżniczką, alpinistką, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o trudach i przygodach jakie przeżyła w najwyższych górach świata wzbogacając swoje opowieści pokazem slajdów ze swoich wypraw.

Zapewne była to wyjątkowa impreza pod wieloma względami. Piękna pogoda dopisała, dopisali i uczestnicy, którzy w radosnej atmosferze spędzili miłe chwile.

    Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego rajdu „WIOSKA 2016” składamy gorące podziękowania i zapraszamy do udziału w następnych imprezach.

    Wieczorem w ZSP W Jabłonnie odbył się biwak członków koła SKKT „Tramp” a 26 nowych członków PTTK po tradycyjnym nocnym biegu patrolowym i chrzcie otrzymali legitymacje członkowskie. Wiele pytań i zadań do wykonania przez młodych turystów nawiązywało do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Koło turystyczne w ZSP w Jabłonnie aktywnie się rozwija i aktualnie zrzesza 71 członków.

 

Opiekunowie koła: B. Konieczek, M. Mądra

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"TRAMP" WĘDRUJE

XXXVI Jesienny Rajd Turystyczny „Porażyn –2015”.

         Członkowie SKKT „TRAMP” w Jabłonnie z entuzjazmem odpowiedzieli na zaproszenie Oddziału PTTK w Buku  i wzięli udział w XXXVI Jesiennym Rajdzie Turystycznym „Porażyn –2015”. Trzydziestotrzyosobowa grupa wraz z opiekunami w niedzielny poranek 4 października 2015r. udała się w trasę rajdu, która wiodła polnymi i leśnymi drogami z Sątop do Porażyna. Uczestnicy  dzielnie pokonali 8 kilometrową trasę i jako jedni z pierwszych  zameldowali się na mecie, która  została zorganizowanego przy pałacu w Porażynie. Podczas wędrówki młodzi turyści podziwiali piękno otaczającego  nas świata, który w barwach jesieni prezentował się wyjątkowo okazale. Piękny słoneczny dzień sprawił, że wyprawa była samą przyjemnością. Na mecie rajdu na wszystkich uczestników czekała ciepła zupa i wiele atrakcji. W tym roku patronem rajdu był Franciszek Szulc (1893-1940)  – podporucznik Wojska Polskiego, Powstaniec Wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i ofiara zbrodni katyńskiej. W związku z tym konkurs główny dotyczył osoby Franciszka Szulca i zastał przygotowany oraz przeprowadzony przez opiekunów SKKT w Jabłonie. Natomiast konkurs o tematyce przyrodniczo-ekologicznej tradycyjnie przeprowadzili leśnicy z miejscowego Nadleśnictwa.

        Uczestnicy rajdu nie tylko mieli okazję wykazać się wiedzą, ale również sprawnością fizyczną i pomimo zmęczenia, bardzo licznie brali udział w zabawach i grach sprawnościowych, które dla nich przygotowali organizatorzy. Drobne nagrody wszystkich bardzo cieszyły i były dodatkową satysfakcją za poniesiony trud.

    Niewątpliwie był to miło spędzony czas na świeżym powietrzu, wśród śpiewu ptaków i szumu drzew. Natomiast żar  rajdowego ogniska stworzył wyjątkową atmosferę, która połączyła młodszych i starszych miłośników turystyki i przyrody

 

Opiekunowie SKKT „Tramp” z Jabłonny.

 

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

V Jesienny Rajd

„ Pożegnanie Lata – Sprzątanie Świata 2015 ”

   26 września 2015r.  odbył się V Jesienny Rajd „Pożegnanie Lata – Sprzątanie Świata 2015” organizowany przez SKKT „Tramp” w Jabłonnie.Tym razem meta rajdu znajdowała się na terenie sali wiejskiej w Woli Jabłońskiej. W jesiennej wędrówce wzięło udział 115 uczniów, 11 nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłonnie oraz rodzice. Najmłodsi turyści  wybrali krótszą 6 km trasę (z Jabłonny, w kierunku Kuźnicy do Woli Jabłońskiej), a starsi uczniowie wędrowali leśnymi i polnymi drogami przez Blinek do Woli Jabłońskiej,  pokonując około 9km. Pogoda sprzyjała pieszej wędrówce. Można było podziwiać piękno przyrody najbliższej okolicy, zabytkowe - stare domy w Blinku, a także przyłączyć się do jesiennej akcji „Sprzątanie Świata” pod tegorocznym hasłem „Wyprawa-Poprawa”. Pragniemy przez to podkreślić, że turysta nie przechodzi obojętnie obok śmieci i odpadów. Na mecie rajdu, na uczestników  czekało wiele atrakcji. Były zabawy i gry sprawnościowe, ognisko i kiełbaski, a także miłe upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Grodzisk. Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów budziła impreza za „miedzą” czyli II Mistrzostwa  Wsi – Traktor Masters, którą z zaciekawieniem odwiedzili.

Organizatorzy dziękują za współpracę Nadleśnictwu Grodzisk  oraz sołtysowi Woli Jabłońskiej- pani Władysławie Bimkiewicz za gościnność i serdeczność.

                                                                                             Opiekunowie SKKT „Tramp”

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wędrowanie i śpiewanie

    W sobotę 9 maja 2015r. w ZS im. Polskich Noblistów w Wielichowie odbył się Regionalny  Festiwal Piosenki Turystycznej pod hasłem „ Melodyja Włóczykija”. Hasło konkursu bardzo spodobało się niektórym członkom SKKT „Tramp”  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jabłonnie i dlatego postanowili  sprawdzić swoje zdolności muzyczne na festiwalu oraz zdobyć nowe doświadczenia wokalno-turystyczne.
    Festiwal odbył się w dwóch kategoriach: dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz dla uczniów Gimnazjum. Szkołę Podstawową reprezentowały: Maria Kaleta – uczennica klasy VI w piosence  „ Bieszczadzki trakt” oraz Zuzanna Cieżuch – uczennica klasy IV, która zdobyła wyróżnienie od oddziału PTTK w Kościanie za najbardziej turystyczną piosenkę „ Lubię podróże” oraz wyróżnienie Jury Festiwalu. Zuzannie przygrywała na gitarze mama – pani Lucyna Cieżuch. Gimnazjum reprezentował duet – Daria Anders i Roksana Melerowicz – uczennice klasy III w piosence „ Żegnaj Ameryko!”, który także zdobył wyróżnienie.  Do festiwalu wszystkich uczestników przygotowywał pan Mirosław Mądry.  Mimo scenicznego  stresu i chwil napięcia wszyscy wrócili do domu w rozśpiewanym letnim, wędrownym nastroju.

                                                                                                                                                                                                     Marzena Mądra – opiekun SKKT

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zlot Turystów „POWITANIE WIOSNY –ŻARNOWIEC 2015”

          Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczego Turystycznego  „Tramp”  w Jabłonnie ponownie wyruszyli na rajdowy szlak. W niedzielne  przedpołudnie 19 kwietnia 2015 roku dwudziestoosobowa grupa wzięła udział w XLIII Zlocie Turystów „Powitanie Wiosny –Żarnowiec 2015”. Wytrwali piechurzy pokonali siedmiokilometrową trasę, która wiodła przez Otuszu, Skrzynki i Tomice. Podczas wędrówki podziwiano piękno otaczającego świata, niezwykłą roślinność  i śpiew ptaków.  Jednak największy zachwyt wzbudził urokliwy staw, od którego trudno było oderwać wzrok. Meta rajdu została zorganizowana w okolicach miejscowości Tomice, przy „Źródełku Żarnowiec”, gdzie na strudzonych wędrowców czekała ciepła zupa i wiele atrakcji. Pomimo zmęczenia bardzo wiele osób wzięło udział w przeróżnych konkurencjach sprawnościowych. W atmosferze radości i zadowolenia wszyscy uczestnicy niedzielnej wyprawy wyśmienicie się bawili. Po raz kolejny przeżyliśmy miłe chwile na łonie natury. Opiekę nad grupą pełniła pani Marzena Mądra, pani Bogusława Konieczek i  pani Anna Wójcik.

 

                                                                                       Anna Wójcik

  ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bojowe „próby „ dla nowych turystów.

          Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Tramp” w Jabłonnie zorganizowało dla swoich członków pierwszy w tym roku wiosenny biwak - 30-03-2015r. Niestrudzona  44 osobowa  grupa młodych  turystów po zakończeniu IX Wiosennego Rajdu – Wioska 2015 pozostała na terenie szkoły w Wiosce i z niecierpliwością oczekiwała na „ chrzest” nowych członków PTTK. W tym roku do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego  wstąpiło 21 uczniów z klas IV i 2 uczniów z klasy V. Natomiast, aż 40 uczniów przedłużyło swoje członkostwo. Wszyscy członkowie Koła znają cechy „dobrego turysty” i dlatego chętnie podtrzymują zwyczaj przechodzenia „chrztu”, w którym nowi członkowie muszą wykazać się wiedzą, zdolnościami i charakterem. Pierwsze próby  odbyły się na boisku szkolnym, gdzie porządkowano teren  szkolny po minionym  rajdzie - bowiem turysta dba o środowisko. Później nowi członkowie pokazali swoje zdolności muzyczne podczas wspólnego wykonania  wędrownej piosenki przy ognisku. Wyszło im wspaniale. Następne zadania odbyły się podczas nocnego spaceru przez pola i lasy w okolicach Wioski. Odbyło się: symboliczne „przeciąganie liny” nowych turystów do starych, samotne dojście w ciemnym lesie do mrugającego światełka oraz podejście do „dziwnej” postaci,  mierzenie odległości za pomocą pary kroków, złożenie turystycznej przysięgi i zakopanie jej w lesie, a także spróbowanie „smakowitej mikstury” o dziwnym zapachu i wyglądzie. I chociaż czasami pojawiały się odgłosy lęku lub odruchy wymiotne,  to wszystkie powyższe próby  zostały zaliczone i nowi członkowie uroczyście zostali przyjęci do PTTK. Na dowód tego otrzymali  CERTYFIKATY przyjęcia do „grona niezwyciężonych turystów” oraz legitymację członka PTTK. Po nocy pełnej wrażeń  wszyscy udali się na rozłożone karimaty, wtulili się w śpiwory, trochę „poszeptali” i usnęli. Wczesnym rankiem po wypiciu gorącej herbaty i uporządkowaniu klas, czekali na rodziców, by  w domu móc wypocząć. Opiekę nad turystami sprawowały: B. Konieczek, M.Mądra, A. Wójcik, M. Kmiecik.

 

 ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IX RAJD  WIOSENNY „WIOSKA 2015”.

     Dnia 28 marca miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej spotkali się na trasie IX rajdu wiosennego „Wioska 2015”. Głównym organizatorem rajdu było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” z Jabłonny.  W tym roku na trasy rajdu wyruszyło 280 turystów. Gościliśmy grupy z Buku, Nowego Tomyśla, Łąkiego, Rostarzewa i Jabłonny. Na mecie rajdu w Wiosce czekało ognisko, kiełbaski i ciepła herbata.  Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek i brał udział w loterii fantowej. Odbyło się wiele konkursów sprawnościowych oraz konkursów wiedzy. Laureatami  Konkurs Wiedzy o Historii PTTK zostali: w kategorii szkół gimnazjalnych

I – Katarzyna Stankowiak ZSP Jabłonna

II – Miłosz Smukała ZSP Jabłonna

III – Jakub Pocztowy ZSP Jabłonna

W kategorii szkół podstawowych:

I – Milena Zaręba Łąkie

II – Wiktoria Matysik Łąkie

III -  Norbert Lipowicz  ZSP Jabłonna.

Młodzi turyści mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności twórcze w konkursie „Moda na szlaku”. Wzorem lat ubiegłych odbyła się także „Licytacja przyrodnicza” i zabawa sprawnościowa „Chusta”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak.  W budynku szkoły w Wiosce można było podziwiać wystawę fotografii  FOTO – EKO. Głównymi sponsorami nagród byli Burmistrz Rakoniewic i Odział PTTK Buk.

Organizatorzy rajdu i członkowie SKKT „Tramp” serdecznie dziękują sponsorom, nauczycielom, oraz przyjaciołom koła za pomoc w organizacji rajdu.

Bogusława Konieczek

 

  ZDJĘCIA 1     ZDJĘCIA 2     ZDJĘCIA 3   ZDJĘCIA 4   

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Małe spotkania z wielkimi podróżnikami

    W sobotę, 25 października 2014 roku dwudziestotrzyosobowa grupa uczniów klas IV-VI z ZSP w Jabłonnie wraz z opiekunkami SKKT „ Tramp” p. B. Konieczek i p. M. Mądrą udała się na Targi Turystyczne TOUR SALON w Poznaniu.

Młodzi turyści mieli możliwość zapoznania się z urokami zakątków naszego kraju podczas zwiedzania stoisk biur podróży, gmin lub instytucji promujących swój region. Jednakże głównym celem wyjazdu były spotkania ze znanymi z telewizji osobami, które lubią podróżować i swoje przeżycia i refleksje opisywać w książkach. Udało nam się wysłuchać kilka bardzo ciekawych wypowiedzi pana Jarosława Kreta oraz pana Piotra Kraśko, którzy opowiadali o swoich sposobach zbierania informacji na ciekawy reportaż, o zderzeniu kontrastu kultur oraz ludzi wschodu i zachodu. Niektórzy z nas zdobyli nawet autografy tych znanych dziennikarzy w książkach ich autorstwa. Podczas, gdy jedni wysłuchiwali opowieści panów, inni ustawili się w bardzo długą kolejkę po autograf znanej podróżniczki pani Martyny Wojciechowskiej. Warto było czekać, bo oprócz podpisu mają wspaniałe zdjęcia z tą bardzo miłą i sympatyczną osobą. Po zwiedzaniu wystaw Tour Salon udaliśmy się do pawilonu wystaw HOBBY. Tam, choć krótko podziwialiśmy kolekcje makiet pociągów, samochodów i modeli samolotów.

Dla większości dzieci było to pierwsze takie spotkanie z kimś, z wielkiego świata. Zapewne nasi uczniowie zainspirowani osobą Martyny Wojciechowskiej, Jarosława Kreta i Piotra Kraśko z jeszcze większą pasję zaczną wędrować i fotografować piękno otaczającego nas świata.

Marzena Mądra

ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

XXXV Jesienny Rajd –„Porażyn 2014”

 

    5 października 2014 roku Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” zorganizowało wyjazd na XXXV Jesienny Rajd –„Porażyn 2014”. Ośmiokilometrową trasę z Sątop do Porażyna dzielnie pokonali uczniowie klas IV- VI SP oraz 5 rodziców.

W tym roku wędrowaliśmy wspólnie z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dopiewie. Szło się wspaniale, bo dopisywała piękna , słoneczna pogoda. Po drodze zbieraliśmy grzyby i cieszyliśmy się ostatnimi podmuchami jesiennego ciepła. Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i talerz ciepłej zupy. Wielu z nas brało udział w licznych konkursach. Mamy się czym pochwalić, gdyż Igor Matuszewski - uczeń kl. V zajął I miejsce w konkursie przyrodniczym, a Dobrosława Haraszczak – uczennica kl. VI zajęła II miejsce w konkursie historycznym przygotowanym i przeprowadzonym przez opiekunów SKKT „ Tramp” - był to konkurs wiedzy o Wandzie Niegolewskiej. Wielu uczniów brało udział w konkursach sprawnościowych, w których „ Chusta” cieszyła się największą popularnością. Drużyna chłopców była najszybsza i zdobyła I miejsce. Były też skoki w workach i rzuty do celu. Wszyscy uczestnicy rajdu wrócili do domów z uśmiechami na twarzy i głowami pełnych wrażeń - zwłaszcza wśród licznej grupy czwartoklasistów.

Opiekę nad grupą pełniła Marzena Mądra.

ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IV RAJD SKKT "TRAMP" - RAKONIEWICE 2014

               Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne „TRAMP” w Jabłonnie wraz z Nadleśnictwem Grodzisk i Oddział

PTTK Buk, 27 września 2014 r. zorganizowało już IV Rajd „Pożegnanie Lata – Sprzątanie świata”.
Nad całością czuwały opiekunki SKKT- Bogusława Konieczek, Marzena Mądra, Anna Wójcik i Joanny Menes – Ptak.

Uczestnicy w piękne sobotnie przedpołudnie pieszo lub rowerami pokonali wyznaczone trasy i spotkali się na mecie rajdu, zorganizowanym w Parku Miejskim w Rakoniewicach. Na duże uznanie zasługują wszyscy, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w tegoroczną akcję Sprzątania Świata, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Turysto - szanuj środowisko”. Dzięki bogatej i atrakcyjnej oprawie nasze rajdy cieszą się dużym zainteresowaniem i każdego roku przyciągają wielu turystów, zarówno młodszych jak i starszych, w myśl aktualnego hasła „Turystyka łączy pokolenia”. Na mecie rajdu zameldowało się ponad dwustu turystów; były to zorganizowane grupy ze szkół w Łąkiem, w Wielichowie oraz Jabłonnie. Gościła także grupa rowerowa Stowarzyszenie „Złota Jesień” i grupa seniorów z PTTK Buk. W rajdzie licznie uczestniczyli także rodzice. Po krótkim odpoczynku wszyscy bawili się na świeżym powietrzu aktywnie zażywając ruchu w wielu zabawach sprawnościowych. Niewątpliwie poprzez różnorodne gry i konkursy wśród uczestników wzrasta poziom wiedzy i poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Dużą kreatywnością wykazały się dzieci, które wzięły udział w konkursie polegającym na wykonaniu instrumentów muzycznych z surowców wtórnych oraz konkursie plastycznym nawiązującym do ochrony środowiska. Zadbano również o edukację ekologiczną, która polegała na praktycznym segregowaniu śmieci. Przeprowadzono również zbiórkę zużytych telefonów w ramach programu „Zielona Stopa Filantropa”. Za każdy przyniesiony telefon organizatorzy wręczali książeczki o tematyce przyrodniczej. Oczywiście nie zabrakło ogniska z kiełbaskami, chleba ze smalcem i loterii fantowej. Bawiły się nie tylko dzieci ale i dorośli, dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Jak co roku ważnym punktem naszego rajdu był konkurs „Wiedzy o lesie”, który został przygotowywany przez pracowników Nadleśnictwa Grodzisk. Laureatami zostali na poziomie szkoły podstawowej:

I miejsce – Kamil Marcinowski - ZSP Jabłonna

II miejsce – Zuzanna Cieżuch - ZSP Jabłonna

III miejsce – Karolina Hofman – ZPS Łakie i Ola Lemańska - ZSP Jabłonna

Na poziomie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Miłosz Smukała - ZSP Jabłonna

II miejsce – Wiktoria Fornalczyk - ZSP Jabłonna

III miejsce – Kacper Frąckowiak - ZSP Jabłonna

Zapewne była to wyjątkowa impreza pod wieloma względami. Dopisała zarówno piękna pogoda jak i uczestnicy, którzy w radosnej atmosferze spędzili miłe chwile. Na zakończenie rajdu odbył się mecz w dwa ognie, do którego zostali zaproszeni uczniowie i starsi uczestnicy rajdu.

Głównym sponsorem nagród były Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Grodzisk. Jak co roku mogliśmy liczyć na współpracę z władzami gminy Rakoniewice, z OSP Jabłonna i Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego rajdu składamy gorące podziękowania i zapraszamy do udziału w następnych imprezach.

SKKT "Tramp" Jabłonna

 

ZDJĘCIA1   ZDJĘCIA2  ZDJĘCIA3   ZDJĘCIA4   ZDJĘCIA5  

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

VIII  Wiosenny Rajd WIOSKA 2014

    

     Aktywnie działające Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne „TRAMP” w Jabłonnie oraz Oddział PTTK Buk, 29 marca  2014r zorganizowało już VIII WIOSENNY RAJD „WIOSKA 2014”. Nad całością czuwały opiekunki SKKT- Bogusława Konieczek, Marzena Mądra, Anna Wójcik. Uczestnicy w piękne sobotnie przedpołudnie pieszo lub rowerami pokonali wyznaczone trasy i spotkali się na mecie rajdu, zorganizowanym na boisku szkolnym w Wiosce. Na duże uznanie zasługuje grupa dzieci przedszkolnych i seniorów, którzy dzielnie pokonali wyznaczoną trasę. Na mecie rajdu zameldowała się rekordowa ilość turystów, aż 348 osób doskonale bawiło się na świeżym powietrzu aktywnie zażywając ruchu. Uczestnikami rajdu byli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół w Ruchocicach, Rostarzewie, Wielichowie, Łąkiem, Buku, Nowego Tomyśla, Jabłonny oraz seniorzy z Buku i Złotej Jesieni w Rakoniewicach. Oczywiście nie zabrakło ogniska z kiełbaskami i przeróżnych konkurencji sprawnościowych z nagrodami. Bawiły się nie tylko dzieci ale i dorośli, dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Na spragnionych czekała kawa, herbata i coś słodkiego. Wszyscy uczestnicy rajdu mogli podziwiać i zakupić rękodzieła prezentowane na stoisku reprezentującym Warsztaty |Terapii Zajęciowej „Serce” z Rakoniewic.

         W tym roku rajd nawiązywał do70 rocznicy śmierci Marcina Rożka i 25 nadania szkole w Jabłonnie Jego imienia. W związku z tym można było obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów szkoły w Jabłonnie o swoim patronie. Został również przeprowadzony konkurs wiedzy o życiu tego wybitnego artysty.

Zwycięzcą grupy starszej został Jakub Śiwiński z Nowego Tomyśla, II miejsce zajął Mikołaj Primke z Jabłonny, III miejsce Daniel Borowski z Jabłonny. Laureatami konkursu dla uczniów szkół podstawowych zostali następujący uczniowie: I miejsce – Anita Lisowska z Jabłonny, II miejsce Maria Krzemińska z Buku, III miejsce Piotr Fórmaniak z Jabłonny.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkursu rzeźbiarski „Rzeźba w glinie”, w którym zwycięzcami w grupie młodszej zostali uczniowie z Łąkiego. I miejsce zajął Dominik Paulus, II miejsce Piotr Grześkowiak, III miejsce Alicja Drzewiecka. Natomiast w grupie starszej I miejsce zajęła praca zbiorowa uczennic z Jabłonny w następującym składzie: Julia Wamberska, Paulina Helbin, Marta Pajchrowska i Magdalena Roguszka. Uznanie znalazła rzeźba Klaudii Krzyżanek z Nowego Tomyśla, która zajęła II miejsce. Wszyscy zwycięzcy zostali obdarowani stosownymi nagrodami.

          Pomimo atmosfery radości i zabawy nie zapomnieliśmy o wyjątkowej osobie jaką była Pani Danuta Brzezińska, która przez wiele lat aktywnie angażowała się w pracę SKKT „TRAMP” w Jabłonnie. Niestety przegrała walkę z ciężką chorobą. Chwilą ciszy i zadumy została uczczona Jej pamięć.

          Zapewne była to wyjątkowa impreza pod wieloma względami. Piękna pogoda dopisała, dopisali i uczestnicy, którzy w radosnej atmosferze spędzili miłe chwile.

          Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego rajdu „WIOSKA 2014” składamy gorące podziękowania i zapraszamy do udziału w następnych imprezach.

 

Anna Wójcik

ZDJĘCIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„ Jak miło wędrować o świcie”- Biwak w Niepruszewie

         6 czerwca 2014r nieustraszeni turyści z SKKT „ Tramp” w Jabłonnie postanowili poznać urokliwe zakątki Buku i jeziora w Niepruszewie. Dwunasto osobowa grupa uczniów z klas IV – VI wraz z opiekunkami  p. B. Konieczek i  p. M. Mądrą podróżowała początkowo pociągiem z Nowego Tomyśla do Buku. Tam z niecierpliwością czekał już na nich prezes PTTK o/Buk – pan Ryszard Miller. Okazał się on świetnym przewodnikiem po swoim mieście. W Buku zwiedzili : wystawę archeologiczną „ Miasto i woda- historie połączone” w czytelni biblioteki miejsko- gminnej, pl. Reszki oraz świetlicę oddziału PTTK, urokliwe uliczki, synagogę i rynek.  Następnie podróżowali autobusem  do Niepruszewa, gdzie oddział PTTK ma swoją stanicę . Tutaj przemiłe panie z zaprzyjaźnionego Koła czekały już z pyszną ziołową herbatką i świeżym plackiem. Następnie mali turyści zakwaterowali się w stanicy i wyruszyli wzdłuż brzegu jeziora, by poznać jego piękno. Po spacerze i wesołych harcach na placu zabaw  rozpalono ognisko, pieczono kiełbaski, śpiewano piosenki, a także wykupywano „ skonfiskowane” fanty.  W  wieczornych godzinach, przy głośnym rechocie żab dwoje nowych członków PTTK przyszło wielką próbę odwagi, sprawności i turystycznej wiedzy podczas CHRZTU TURYSTY. Zdali go celująco. Po spokojnej, ciepłej nocy i pysznym śniadaniu wszyscy spakowali swe DUŻE plecaki i wyruszyli pieszo na dworzec PKP w Otuszu. Dzielnie pokonali 5 kilometrową trasę.

Uśmiechy na twarzach dzieci, ich radość i zadowolenie przyćmiło trudy marszu podczas upalnego ranka. Wielką satysfakcją dla grupy były słowa uznania i podziwu dla uczniów z Jabłonny od doświadczonych członków PTTK o/Buk, którym bardzo dziękujemy za wspaniałą gościnę.

                                                                               Opiekunowie SKKT” „ Tramp”

ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Śladami Marcina Rożka

         W sobotę 15 marca 2014r członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego „TRAMP” w Jabłonnie, wraz z opiekunami udali się w miejsca, gdzie obecnie można podziwiać wybrane dzieła Marcina Rożka. Trasa wycieczki wiodła przez Luboń, Poznań i Gniezno. Uczniowie nie tylko mieli możliwość podziwiania, ale również sfotografowania twórczości wybitnego artysty, który jest patronem szkoły w Jabłonnie.
          Wyjazd zorganizowany został w związku z zbliżającymi się obchodami 70 rocznicy śmierci Marcina Rożka i 25-lecia nadania szkole w Jabłonnie Jego imienia. Ta niecodzienna lekcja sztuki jak i historii była fascynującym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Uczniowie zaopatrzeni w aparaty fotograficzne z zapałem fotografowali wybrane dzieła patrona, aby móc wziąć udział w konkursie fotograficznym „Śladami Marcina Rożka” i propagować Jego twórczość.

           Pomysłodawcami jednocześnie organizatorami i opiekunami na wycieczce byli: Marzena Mądra, Bogusława Konieczek, Anna Wójcik i Bogdan Bartkowiak.

 

 

  ZDJĘCIA

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

SKKT „TRAMP”  na Międzynarodowych Targach w Poznaniu

 

      18 października 2013r  - 32 osobowa grupa uczniów z klas IV – VI SP w Jabłonnie z opiekunami B.Konieczek, M.Mądrą, R. Nowak wyjechała na Targi TOUR SALON w Poznaniu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia  fotograficznej wystawy pokonkursowej - „ 7 Nowych Cudów Polski”, a także samodzielnego zdobywania informacji o ciekawych regionach Polski. Uczniowie oglądali stoiska wystawców promujących między innymi Mazowsze, Pomorze, województwo łódzkie i inne. Przeglądali i zbierali foldery, przewodniki, mapy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „ Dziecięcej Akademii Przygody” – promujące program Zielonej Szkoły nad morzem ( Mrzeżyno). Uczniowie zadawali pytania i z zaciekawieniem słuchali o wyprawie na poligon wojskowy, budowaniu szałasu, sztuce kamuflażu, czy też o rozpalaniu ogniska za pomocą krzesiwa.

Jednakże głównym celem wyjazdu było spotkanie z Markiem Kamińskim- wielkim podróżnikiem i polarnikiem. Wszyscy cierpliwie czekali na autografy pana Marka składane w notesikach i książkach. Długie oczekiwania uwieńczone zostały krótką rozmową z panem Kamińskim, który mówił o swoim spotkaniu z dziećmi w szpitalu na wydziale onkologii. Zachęcał do wyznaczania sobie swojego własnego „ bieguna” i dążenia do jego zdobycia. Biegunem tym, nie koniecznie musi być biegun polarny, ale także zdobycie wykształcenia, czy pokonanie choroby.

Pan Marek Kamiński okazał się bardzo ciepłym, sympatycznym, spokojnym i skromnym człowiekiem, a spotkanie z nim  pozostanie na długo w pamięci uczniów, opiekunów oraz uczestniczących w wycieczce emerytowanych nauczycieli – p. D. Buszewskiej i J. Wawrzyniak.

 

    ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„TRAMP” WĘDRUJE

XXXIV Jesienny Rajd Turystyczny „Porażyn –2013”.

 

            Członkowie SKKT „TRAMP” w Jabłonnie z entuzjazmem odpowiedzieli na zaproszenie Oddziału PTTK w Buku  i wzięli udział w XXXIV Jesiennym Rajdzie Turystycznym „Porażyn –2013”. Trzydziestoosobowa grupa wraz z opiekunami –                  B. Konieczek i A. Wójcik w niedzielny poranek 6 października 2013r. udała się trasę rajdu, która wiodła polnymi i leśnymi drogami  z Sątop do Porażyna. Uczestnicy  rajdu dzielnie pokonali 8 kilometrową trasę i jako pierwsi  zameldowali się na mecie, która  została zorganizowana przy pałacu w Porażynie.

       Podczas wędrówki młodzi turyści podziwiali piękno otaczającego świata, który w barwach jesieni prezentował się wyjątkowo okazale. Nie sposób było oprzeć się dorodnym prawdziwkom i innym grzybom, które niemal same wskakiwały do rąk wędrowców. Dlatego tegoroczny rajd  niektórzy połączyli z grzybobraniem, inni natomiast przygotowywali się do konkursów, które zostały zaplanowane na mecie rajdu w Porażynie. Tam również na wszystkich uczestników czekała ciepła zupa i wiele atrakcji. 

           W tym roku patronem rajdu był Witold Wegner (ur. 6 sierpnia 1894 w Kaliszankach koło Wągrowca, zm. 10 sierpnia 1920 w Wilnie) – kapitan Wojska Polskiego, powstaniec wielkopolski i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W związku z tym konkurs główny związany był z Witoldem Wegnerem, który zastał przygotowany i przeprowadzony przez opiekunów SKKT w Jabłonie. Natomiast konkurs o tematyce przyrodniczo-ekologicznej tradycyjnie przeprowadzili leśnicy z miejscowego Nadleśnictwa. Na szczególne uznanie zasługuje Olga Budna z kl.VI b, która po bardzo wyrównanej walce zajęła III miejsce w konkursie o tematyce przyrodniczej.

        Uczestnicy rajdu nie tylko mieli okazję wykazać się wiedzą ale również, sprawnością fizyczną i pomimo zmęczenia, bardzo licznie brali udział w zabawach i grach sprawnościowych, które dla nich przygotowali organizatorzy. Drobne nagrody wszystkich bardzo cieszyły i były dodatkową satysfakcją za poniesiony trud.

    Niewątpliwie był to miło spędzony czas na świeżym powietrzu, wśród śpiewu ptaków i szumu drzew, a żar  rajdowego ogniska stworzył wyjątkową atmosferę, która połączyła młodszych i starszych miłośników turystyki i przyrody. 

 

 

Opiekunowie SKKT „Tramp” z Jabłonny.

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  Sprawozdanie z III rajdu

„Pożegnanie lata-sprzątanie świata”

Rakoniewice 2013.

 

      Organizatorzy rajdu: Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” z Jabłonny i Nadleśnictwo Grodzisk.

Współorganizatorzy: Oddział PTTK Buk, ZSP Jabłonna.

Przy organizacji rajdu SKKT „Tramp” współpracowało z Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, Urzędem Gminy Rakoniewice, OSP Jabłonna, Kołem Gospodyń Wiejskich z Jabłonny.

Przewodnikami i opiekunami grup rajdowych byli nauczyciele, w tym także nauczyciele emerytowani.

Ogółem w rajdzie wzięło udział 283 osoby (dzieci, opiekunowie, organizatorzy).

Szkoła Ruchocice – 1 grupa rowerowa,

Szkoła Łąkie – 1 grupa,

Szkoła Podstawowa z Buku – 1 grupa,

Seniorzy z PTTK Buk,

Młodzieżowa Drużyna Strażacka z OSP Jabłonna,

Szkolne Koło Rowerowe „28 cali” z ZSOiP Nowy Tomyśl,

ZSP w Jabłonnie -11 grup, w tym jedna rowerowa.

W rajdzie uczestniczyli także turyści indywidualni.

Grupy z innych gmin miały możliwość zwiedzenia Muzeum Pożarnictwa, a także uczestniczenia w lekcji multimedialnej.

Grupy dzieci młodszych brały udział w zwiadzie terenowym „Odkrywamy czyste Rakoniewice”. Odwiedziły miejsca ważne dla ekologii, historii i tradycji miasta Rakoniewice. Wykonywały ciekawe zadania, doświadczenia i wypełniały karty pracy. Na mecie rajdu otrzymały medale i pocztówki.

Seniorzy z PTTK Buk zwiedzili muzeum i odbyli spacer po Rakoniewicach. Pozostałe grupy piesze i rowerowe pokonywały wybrane przez siebie trasy rajdu zbierając po drodze śmieci.

Meta rajdu zorganizowana została na Winnicy w Rakoniewicach. Na turystów czekało ognisko, kiełbasa, pamiątkowy znaczek i wiele atrakcji; gry, zabawy i konkursy. Była też kawa, herbata, placki, chleb ze smalcem przygotowane przez panie z Koła Gospodyń z Jabłonny.

Pracownicy Nadleśnictwa Grodzisk przygotowali i przeprowadzili Konkurs wiedzy o lesie. Wykazując się wiedzą można było zdobyć cenne nagrody, takie jak tablety, lornetki, wyposażenie komputerowe, pendrive i książki.

 

Laureatami konkursu zostali:

w kategorii szkół podstawowych:

 

1 miejsce - Kamil Marcinowski SP Jabłonna,

2 miejsce – Dobrosława Haraszczak SP Jabłonna,

 

w kategorii szkół ponadpodstawowych:

 

1 miejsce – Jakub Siwiński LO N. Tomyśl,

2 miejsce – Sandra Hetmańska Gimnazjum Jabłonna

3 miejsce - Martyna Ruta z Młodzieżowej Drużyny Strażackiej OSP Jabłonna.

 

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Grodzisk, plansze ze zdjęciami z poprzednich rajdów oraz kroniki SKKT „Tramp”.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Jabłonna.

Wszyscy uczestnicy rajdu wzięli udział w loterii fantowej.

Tym, którzy przyczynili się do organizacji III rajdu „Pożegnanie lata-sprzątanie świata” Rakoniewice 2013 składamy serdeczne podziękowania, a szczególnie panu leśniczemu Radosławowi Borowskiemu, którego zaangażowanie zasługuje na szczególne wyróżnienie.

 

Do zobaczenia na szlaku:

opiekunowie SKKT „Tramp” z Jabłonny.

 

 

ZDJĘCIA          ZDJĘCIA

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Lekcja przyrody inaczej.

 

 

  10 maja 2013r. członkowie SKKT „Tramp” z Jabłonny wyruszyli do Gminnej Biblioteki  Publicznej w Rakoniewicach na spotkanie z Romanem Pankiewiczem autorem książki „ Islandia – trzeci żywioł”.

Pan Roman ciekawie i przystępnie opowiadał o życiu i zwyczajach Islandczyków. Barwnie podkreślał walory przyrodnicze urokliwej wyspy. Piękne slajdy zdjęć zrobione przez autora podczas jego pobytu były dowodem na to, że Islandia to naprawdę niezwykła wyspa. Można było podziwiać liczne wodospady, lodowce, gorące źródła,  jeziora, w których różnica temperatur przy przeciwległych brzegach wynosi 30 stopni Celsjusza , skały powulkaniczne porośnięte ubogą ,ale kwitnącą roślinnością, przepiękne niebo, zmienność zjawisk przyrodniczych w ciągu jednego dnia oraz zorzę polarną. Ciekawe opowieści autora dotyczyły na przykład sposobu nazywania Islandczyków . Nie mają oni nazwisk tylko imię z dopiskiem imienia ojca. Słuchaczom spodobała się opowieść o poszukiwaniu przez uczniów zagubionych owiec  i po dostarczeniu  ich do odpowiedniej Farmy, otrzymaniu nagrody pieniężnej w wysokości 120zł  za sztukę.

Pan Roman Pankiewicz oprócz elementów poznawczych i kulturowych dotyczących samej Islandii , zachęcał również do nauki języków obcych, które tak  jak  jemu pomogły znaleźć pracę za granicą,  a wolny czas przeznaczyć na poznawanie kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców. Po opowieściach autora był czas na  pytania, zakup książki, autografy oraz pamiątkowe zdjęcie.

Dziękujemy organizatorom spotkania – Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach za zaproszenie i  umożliwienie spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

ZDJĘCIA

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Turyści na wiosennym szlaku

 

      Mimo zimna i śniegu  6 kwietnia 2013 roku na boisku szkolnym w Jabłonnie zgromadzili się nieustraszeni turyści – uczniowie ZSP w Jabłonnie, SP z Buku, ZPS w Łąkiem, grupa członków PTTK o/Buk oraz grupa rodziców i turystów indywidualnych, aby przetrzeć zaśnieżone leśne szlaki podczas VII Wiosennego  Rajdu „WIOSKA 2013”.

Rajd ten jest organizowany przez Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” w Jabłonnie oraz PTTK o/Buk.  

    Dla najmłodszych grup: 6- latków oraz kl. I- IV trasę wyznaczała ścieżka pieszo-rowerowa z Jabłonny do Wioski. Na swój pierwszy postój i czas na ulubione drugie śniadanie nie musieli długo czekać, gdyż parking przy cmentarzu nie był daleko. Po nabraniu sił wyruszyli w drogę. Zatrzymali się ponownie   przy tablicy upamiętniającej Ludomira Olejniczka, nauczyciela z Wioski zamordowanego w Katyniu. Zapalili znicze i poszli do Pałacu w Wiosce z 1880r, gdzie zwiedzili wystawę „Historia Wioski i jej majątku” oraz uczestniczyli w spotkaniu z autorem książki o Wiosce Tomaszem Helbinem. Następnie skierowali się na metę rajdu – boisko szkolne w Wiosce.

 Dla odważnych i wytrwałych – uczniów klas V-VISP, I-IIIG oraz dorosłych wyznaczono trasę Jabłonna – Blinek -Wioska (ok. 8km ). W czasie wędrówki młodzież i dorośli podziwiali piękno okolic Jabłonny i Wioski. Zapalili znicze na starym cmentarzu ewangelickim w Wiosce, na miejscu pochówku hrabiego Hermana von Schlieffen- dawnego właściciela pałacu w Wiosce. Następnie zwiedzili wystawę w pałacu i udali się na metę. Tutaj spotkali się z turystami z  ZPSG w Ruchocicach oraz grupą rowerową z Nowego Tomyśla

   Na mecie rajdu, gdzie zebrało się 241  uczestników czekały pamiątkowe znaczki, ognisko i kiełbaski, ciepła herbata na rozgrzewkę, a dla dorosłych kawa i placki, oraz mnóstwo atrakcji. Uczniowie, opiekunowie, rodzice, turyści indywidualni mogli wziąć udział w konkursach sprawnościowych takich jak: rzuty do celu, rzutki, wyścigi drużynowe na „Nartach”, „Chusta”, chodzenie na szczudłach. Dodatkowo mogli sprawdzić swoją wiedzę bawiąc się podczas licytacji przyrodniczej. Nad prawidłowym przebiegiem gier, zabaw i konkursów czuwali opiekunowie SKKT „Tramp” oraz starsi uczniowie z ZSP w Jabłonnie.

    W trakcie gier i zabaw został przeprowadzony „Konkurs wiedzy o historii i tradycjach Wioski”. Uczestniczyło w nim 25 osób. Zwycięzcą etapu gimnazjalnego i ponad gimnazjalnego została Sandra Lisowska - ZSOiP  N. Tomyśl , II miejsce – Filip Lepa ZSP Jabłonna, III miejsce – Karolina Kaczmarek ZSOiP N. Tomyśl. Laureatami testu dla uczniów szkół podstawowych zostali uczniowie: I miejsce – Daniel Borowski ZSP Jabłonna, II miejsce – Jakub Pocztowy ZSP Jabłonna, III miejsce – Danuta Jaroszyk SP Buk. Wszyscy uczestnicy na zakończenie rajdu wzięli udział w loterii fantowej.

    Mimo śnieżnej pokrywy na boisku najmłodsi postanowili rozprawić się ostatecznie z zimową panną- Marzanną. Ponieważ nie uczynili tego 22 marca na pokazie mody Wiosenno-Ekologicznej w Jabłonnie, obwiniali siebie za przedłużającą się zimę . Teraz powiedzieli dość. Kukła spłonęła w ognisku.

    W budynku szkoły w Wiosce  turyści podziwiali piękne zdjęcia przyrody polskiej na wystawie FOTO-EKO przygotowanej przez Towarzystwo „SALAMANDRA” z Poznania.

     Sponsorem nagród, książek przyrodniczych, sprzętu turystycznego i sportowego, oraz różnego rodzaju słodyczy była Rada Rodziców przy ZSP w Jabłonnie oraz Oddział PTTK Buk. Nagrody do konkursu wiedzy „Historia i tradycje Wioski” ufundował Burmistrz Rakoniewic pan Gerard Tomiak.

Mimo zimowej aury humory dopisywały. Uśmiechy na twarzach dzieci i radość w sercach turystów przywołały wiosenne ocieplenie. Nad szkołą w Wiosce przeleciało stado bocianów. Wszyscy przypomnieli sobie , że jest już WIOSNA !

    Organizatorzy – SKKT „TRAMP”- M. Mądra. D. Brzezińska, A. Wójcik – serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za wspólną wędrówkę i uczestnictwo w rajdzie. Nauczycielom, pracownikom szkoły w Wiosce i rodzicom za pomoc w organizacji rajdu a sponsorom za wsparcie finansowe.

                                                       

                                                                                                           Marzena Mądra

 

 

ZDJĘCIA

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

OCZAROWANI MARTYNĄ WOJCIECHOWSKĄ

 

          W sobotę, 10 listopada  2012 roku członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Tramp” w Jabłonnie udali się do Galerii Malta w Poznaniu na spotkanie z Martyną Wojciechowską. Znana podróżniczka otworzyła tam wystawę 30 najlepszych prac wybranych z tysięcy fotografii zgłoszonych do Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Pani Martyna została gorąco przywitana przez zgromadzoną publiczność, wśród której była nasza 47 osobowa grupa wraz z opiekunami:  D. Brzezińską, M. Mądrą, A. Wójcik.  Następnie dziennikarka opowiadała o konkursie, fotografowaniu i podróżowaniu. Z wypiekami na twarzy młodzi amatorzy robienia zdjęć i wędrowania przysłuchiwali się opowieściom  popularnej dziennikarki. Pani Martyna okazała się bardzo miłą i przesympatyczną osobą. Z przyjemnością odpowiadała na pytania, które zadawali jej również uczestnicy naszej wyprawy. Niewątpliwie oczarowała nas swoją otwartością, sposobem mówienia i bycia. Oczywiście zaopatrzeni w pozycje książkowe i notesiki z nadzieją wyczekiwaliśmy na autografy. Patrząc na zgromadzony tłum wielbicieli Martyny Wojciechowskiej mieliśmy pewne wątpliwości, czy się uda? Na szczęście zajęliśmy dobre miejsca tuż przy scenie, a Pani Martyna okazała się bardzo wspaniałomyślna i zapewniła, że podpisze wszystkie książki.  Słowa dotrzymała, a my byliśmy przeszczęśliwi.

       Dla większości dzieci było to pierwsze takie spotkanie z kimś, z wielkiego świata.  Zapewne  nasi uczniowie zainspirowani osobą Martyny Wojciechowskiej, z jeszcze większą pasję zaczną wędrować i fotografować piękno otaczającego nas świata. 

 

 

Anna Wójcik

 

ZDJĘCIA

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Porażyn 2012

 

          7  października 2012 roku Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” zorganizowało wyjazd na XXXIII Jesienny  Rajd –„ Porażyn 2012”. Ośmiokilometrową trasę z Sątop do Porażyna dzielnie pokonało 37 uczniów. Szło się wspaniale, bo dopisywała  piękna, słoneczna pogoda. Po drodze zbieraliśmy grzyby i cieszyliśmy się ostatnimi podmuchami jesiennego ciepła. Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i talerz ciepłej zupy. Wielu z nas brało udział w licznych konkursach. Mamy się czym pochwalić, bo Dawid Koza oraz Michał Kaczmarek zajęli I miejsce w Konkursie przyrodniczym. Niestety w Konkursie historycznym inni  byli lepsi od nas. W tym roku Konkurs historyczny poświęcony był   patriocie z Wielkopolski, postaci bardzo nam bliskiej - Michale Drzymale.   Ponieważ  bohater konkursu swoją walkę z władzami pruskimi prowadził na terenach naszej gminy, dlatego też przygotowania  i przeprowadzenie konkursu objęły opiekunki SKKT. Wielu uczniów brało udział w konkursach sprawnościowych, w których „ Chusta” cieszyła się największą popularnością. Wszyscy uczestnicy rajdu wrócili do domów z uśmiechami na twarzy  i głowami pełnymi wrażeń - zwłaszcza wśród licznej grupy czwartoklasistów.   Opiekę nad grupą pełniły Marzena Mądra, Bogusława Konieczek, Danuta Brzezińska oraz Anna Wójcik.

 

 

   ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Rajd rowerowy do Rakoniewic

           2 czerwca 2012r  ośmioosobowa grupa członków SKKT "Tramp" odpowiedziała na apel Gazety Wyborczej nawołujący  w dniach 1-3 czerwca w Święto Cykliczne do udziału w akcji   "Polska na rowery". Ruszyliśmy więc ekologicznymi pojazdami na rajd rowerowy z Jabłonny do Rakoniewic na Winnicę. Po godzinnej jeździe dotarliśmy do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach i podziwialiśmy wystawę fotograficzną  p. Molskiego -  "Rakoniewice w starej fotografii" oraz wystawę przyrodniczą  p. A. Łąckiego. Następnie udaliśmy się rakoniewickimi uliczkami na Winnicę. Jest to urokliwe miejsce na obrzeżach Rakoniewic z małym stawem, mini placem zabaw, sceną, sklepikiem, miejscem na ognisko i grillowanie.  Tam to właśnie miło spędziliśmy sobotnie południe  - smażąc kiełbaski i tocząc wesołe rozmowy.

 Nad bezpieczeństwem w czasie rowerowej wycieczki czuwali opiekunowie SKKT  - B. Konieczek, M. Mądra, J. Menes-Ptak oraz mili goście i przyjaciele  SKKT p. A. Wieczorek - Roguszka i p. T. Modzelewski. 

 

 

  ZDJĘCIA

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Byliśmy na warsztatach fotograficznych w Rakoniewicach w ramach przygotowań do Konkursu Fotograficznego.

 

 

    14 maja 2012r. ośmioro członków Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego "TRAMP" w Jabłonnie wybrało się do Rakoniewic na warsztaty fotograficzne, aby z bliska przyjrzeć się obiektywem aparatu urokliwym miejscom miasteczka.

Celem wyjazdu było poznanie ciekawych miejsc w Rakoniewicach i uwiecznienie ich na fotografii, jako przygotowanie do Gminnego Konkursu Fotograficznego " Cudze chwalicie, swego nie znacie". Fotografowanie rozpoczęli od przepięknego parku z wysokimi drzewami oplecionymi bluszczem pospolitym, cudownym stawem z małą wysepką oraz tajemniczym pałacem. Następnie udali się na rynek. Tutaj podziwiali nowoczesną fontannę, stare domy podcieniowe, a także Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. Zakończenie zwiedzania odbyło się przy Stawie Drzymałowskim i obelisku Michała Drzymały - lokalnego bohatera.

Pamiątką po wyjeździe zostaną ciekawe zdjęcia. Ciekawe, czy któreś z nich zostanie zauważone w Konkursie?

 

Opiekunki SKKT "TRAMP"

 

 

  ZDJĘCIA

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

  Zlot Turystów "Powitanie WIOSNY"- Żarnowiec 2012

 

      22 kwietnia 2012 roku Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” uczestniczyło w 40-tym Zlocie Turystów – „Powitanie Wiosny” – Żarnowiec 2012. Ośmiokilometrową trasę z Buku, przez Otusz, Skrzynki do Żarnowca pokonało 31 uczniów  naszej szkoły. Szło się wspaniale - dopisywała piękna, słoneczna pogoda. Podziwialiśmy piękno przyrody okolic Buku- urokliwy staw, powalone drzewa, kwitnące zawilce oraz wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków. Pod koniec wędrówki czekały nas dwie niespodzianki. Na rzeczce Samicy zastaliśmy zerwany mostek i musieliśmy przeprawić się budując kładkę z konarów drzew i gałęzi. Zbudowana kładka okazała się dość solidna i bez większych problemów przeszliśmy na drugą stronę. Kolejna niespodzianka czekała na nas na mecie rajdu, którą tym razem zorganizowano nie przy źródełku, lecz na pobliskiej polanie.

       Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i talerz ciepłej zupy. Wielu z nas brało udział w licznych grach i zabawach sprawnościowych. 

       Opiekę nad grupą pełniły: Bogusława Konieczek, Marzena Mądra, Joanna Menes- Ptak i Danuta Brzezińska.

 

 

ZDJĘCIA

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

VI  Wiosenny Rajd WIOSKA 2012

 

     24 marca 2012 roku odbył się VI  Wiosenny Rajd „WIOSKA 2012” zorganizowany przez Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” w Jabłonnie oraz Oddział PTTK Buk. Głównym założeniem rajdu było propagowanie turystyki pieszej i krajoznawstwa w gminie Rakoniewice, zapoznanie uczestników rajdu z pięknem naszych okolic oraz popularyzacja wiedzy o Rakoniewicach .

     W rajdzie uczestniczyło 269 osób, w tym  grupy szkolne: z ZSP w Jabłonnie, z ZPS w Łąkiem,  ze szkoły w Rostarzewie, ze SP w Buku , 16 osobowa grupa zorganizowana Oddziału PTTK Buk oraz grupa rowerowa z Nowego Tomyśla. Maszerowało także ze swymi najmłodszymi pociechami 7 rodziców . Najmłodszym uczestnikiem rajdu była 2,5 letnia Paulinka z Komorówka.

Trasa przebiegała czterema wyznaczonymi szlakami prowadzącymi duktami i drogami leśnymi na terenie gminy Rakoniewice. Długość tras wahała się od 5 do 10 km.

     W czasie wędrówki młodzież i dorośli podziwiali piękno okolic Jabłonny i Wioski oraz cieszyli się gorącymi promieniami wiosennego słońca.

     Na mecie rajdu na uczestników czekały pamiątkowe znaczki, ognisko i kiełbaski, dla dorosłych kawa i placki oraz mnóstwo atrakcji. Wszyscy mogli wziąć udział w konkursach sprawnościowych ,sprawdzić swą wiedzę podczas licytacji przyrodniczej.

W trakcie gier i zabaw został przeprowadzony „Konkurs wiedzy o Rakoniewicach”. Uczestniczyło w nim 21osób. Zwycięzcą etapu gimnazjalnego została Jagoda Bednarz z ZPSG w Rostarzewie, a  w Szkole  Podstawowej – Sara Hetmańska kl.VI z Jabłonny.

     Na zakończenie rajdu odbyło się spośród wszystkich uczestników „wielkie losowanie” szczęśliwych nazwisk zwycięzców wielu ciekawych nagród - niespodzianek.

Sponsorem nagród  była Rada Rodziców przy ZSP w Jabłonnie oraz Oddział PTTK Buk. 

    Radosnym akcentem wiosennego rajdu były wspólne tańce i śpiewy przy ognisku: na wesoło „ Kaczuchy”, za przewodnictwem pani Ireny Jasminowicz z PTTK o/ Buk „ Jedzie pociąg z daleka”  oraz  pod okiem instruktora z Nowego Tomyśla – „taniec belgijski”.

Radość i uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych utwierdziły wszystkich w przekonaniu , że VI Wiosenny Rajd Wioska 2012 osiągnął swój cel.

 

 

   ZDJĘCIA 1             ZDJĘCIA 2       ZDJĘCIA 3

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Prezentacja SKKT

 

   25 stycznia 2012 roku Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” zorganizowało podczas zebrań z rodzicami na  szkolnym korytarzu prezentację swojej działalności. Na stoisku można było zapoznać się z historią powstania Koła, prześledzić jego działalność w Kronice. Każdy mógł obejrzeć zdjęcia z rajdów, biwaków, ognisk. Prezentacja cieszyła się wielką popularnością zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. 

 

 

ZDJĘCIA

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Rajd do PORAŻYNA

 

         2 października 2011 roku Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Tramp” zorganizowało wyjazd na rajd do Porażyna. Ośmiokilometrową trasę z Sątop do Porażyna dzielnie pokonało 37 uczniów. Szło się wspaniale, bo dopisywała  piękna, słoneczna pogoda. Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i talerz ciepłej zupy. Wielu z nas brało udział w licznych konkursach. Mamy się czym pochwalić, bo Daniel Borowski zajął I miejsce a Kasia Stencel II miejsce w konkursie historycznym, który w tym roku poświęcony był  „ Życiu i działalności Marcina Rożka- artysty i wielkiego patrioty”. Ponieważ  bohater konkursu jest patronem naszej szkoły, dlatego też przygotowania  i przeprowadzenie konkursu objęły opiekunki SKKT panie Marzena Mądra i Bogusława Konieczek. Dawid Koza również okazał się wielkim zwycięzcom, bo  zajął I miejsce w konkursie przyrodniczym. Wielu uczniów brało udział w konkursach sprawnościowych, a także sprawdzało swoją wiedzę o lesie na stoisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Grodzisk. Opiekę nad grupą pełniły Marzena Mądra, Bogusława Konieczek i Anna Wójcik.

 

ZDJĘCIA

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

BIWAK SKKT „TRAMP”

 

      Jak co roku członkowie SKKT po rajdzie zostali w Wiosce na biwaku. Dla uczczenia jubileuszu 5 lat istnienia koła posadziliśmy przed szkołą jarzębinę. Uporządkowaliśmy teren wokół Dębu Pamięci i krzyża, zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą nauczyciela Ludomira Olejniczka zamordowanego w Katyniu.

        Do późnych godzin trwały zabawy i śpiewy przy ognisku. W nocy 23 nowych członków PTTK pomyślnie pokonało trudy biegu patrolowego i przeszło tradycyjny chrzest.

ZDJĘCIA

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

    V RAJD WIOSENNY Wioska 2011

 obchodzimy mały jubileusz; SKKT działa od 2006 roku.

 

        26 marca 2011 roku odbył się V WIOSENNY RAJD WIOSKA 2011. Uczestniczyło w nim 169 osób. Większość stanowili uczniowie naszej szkoły, ale gościliśmy również  grupę z Oddziału PTTK Buk,  uczniów ze szkoły w Rakoniewicach,  turystów rowerowych z Nowego Tomyśla. Dołączyli do nas także absolwenci z ZSP Jabłonna i sympatycy pieszych wędrówek – państwo Maria i Cezary Pogonowscy.

        Jedna z tras liczyła 6 km i wiodła z Jabłonny przez Blinek, druga 4 kilometrowa prowadziła leśnymi ścieżkami  z Jabłonny do Wioski. W czasie rajdu zaprezentowaliśmy Proporzec SKKT i oficjalnie przyjęliśmy nazwę „Tramp”. Na mecie odbyło się wiele ciekawych zabaw i konkursów. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i zajadali kiełbaski pieczone na ognisku.

Mimo mało wiosennej pogody humory dopisywały.

         SKKT „Tramp” serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspierali nas podczas przygotowań.

 ZDJĘCIA

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

        Dnia 12 grudnia 2010 roku w ZSP w Jabłonnie odbyły sie warsztaty fotograficzne. Uczniowie poznali zasady obowiązujące w fotografice i poszerzyli wiedzę o wykonywaniu zdjęć. Zajęcia poprowadził Tomasz Modzelewski (absolwent studiów podyplomowych z fotografiki).

Dwudziestu jeden uczniów z zainteresowaniem i duża aktywnością uczestniczyło zarówno w części praktycznej (wykonując prototyp pierwszego aparatu fotograficznego) jak i w części teoretycznej (wykładzie i prezentacji multimedialnej).

Inicjatorem i organizatorem warsztatów były p. M.Mądra i B.Konieczek, opiekunki Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego.

                                                                                                                                                                         ZDJĘCIA

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

IV RAJD WIOSENNY Wioska 2010

    27 marca odbył się kolejny IV RAJD WIOSENNY Wioska 2010 zorganizowany przez Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne. Uczestniczyło w nim 112 osób. Gościliśmy 13 osobową grupę z Rakoniewic i 10 członków Oddziału PTTK z Buku. Pozostałe grupy tworzyli uczniowie naszej szkoły. Trasa rajdu wiodła z Jabłonny przez Komorówko do Wioski i wynosiła 8 km. Na mecie uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, piekli kiełbasę na ognisku i brali udział w różnych konkursach. Mamy nadzieje, ze deszcz nikogo nie zniechęcił i zobaczymy się już niebawem na kolejnym turystycznym szlaku.

 ZDJĘCIA 1      ZDJĘCIA 2 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rajd do Niepruszewa

  19.09.2009 r. Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne wyruszyło po raz pierwszy w tym roku szkolnym na szlak. 38 osobowa grupa pod opieką B.Konieczek i D.Brzezińskiej wzięła udział w IX Powiatowym Rajdzie Turystycznym p.n. „Pieczona Pyra”. Trasa liczyła 10 km. Wędrówkę rozpoczęliśmy od cmentarza w Lusowie, gdzie pochowany jest główny dowódca Powstania Wielkopolskiego Józef Dowbor Muśnicki. Dalej żółtym szlakiem piękną malowniczą ścieżką wzdłuż j. Lusowskiego. Pierwszy dłuższy odpoczynek zrobiliśmy na placu zabaw w Lusówku. Z Lusówka w żółwim tempie wędrowaliśmy leśnymi i polnymi drogami przez Kalwy aż do Niepruszewa. Na metę rajdu dotarliśmy baaaaardzo zmęczeni.

ZDJĘCIA